01. decembris

Galvas ādas tipi un tiem piemērotākie šampūni

Matu kosmētikas plaukti vilina ar tik daudziem produktiem, ka pat šampūna izvēle var šķist teju kā neiespējamā misija. Lai neapjuktu plašajā piedāvājumā un izvēlētos savai galvas rotai piemērotāko, "Ritam" meistares Ineta un Eva norāda, ka pirms iepirkšanās ir jāveic galvas ādas, matu un to struktūras analīze. Šajā rakstā stāstīsim par galvas ādas tipiem, ieteiksim katram no tiem piemērotākos šampūnus, kā arī padalīsimies ar ieteikumiem, kā galvas ādas stāvokli var uzlabot.

Matu būtība

Veseli mati sākas ar pareizi koptu galvas ādu, tāpēc pirms šampūna iegādes ir svarīgi noteikt savu galvas ādas tipu. Nereti pircēji matu mazgāšanai nopērk visus vienas sērijas produktus, taču tā ir liela kļūda, jo galvas ādas un matu stāvoklis mēdz atšķirties, un katram no tiem ir jālieto savi līdzekļi. “Šampūns ir domāts galvas ādai, bet kondicionieris ir jāizmanto pašu matu stāvokļa uzlabošanai. Savukārt veidošanas produktus ir jāizvēlas pēc tā, kāda ir matu struktūra,” norāda “Ritam” matu meistares. Piemērs: ja galvas āda ir taukaina, bet paši mati sausi, izvēlies šampūnu taukainiem matiem un mitrinošu balzamu sauso matu galu ārstēšanai un barošanai.

Galvas āda var būt normāla, taukaina, sausa vai alerģiska.

Normāla galvas āda

Ja mati tiek mazgāti ik pa 3 dienām, tad galvas āda ir normāla un neprasa nekādas papildu rūpes. Taviem matīk patīk produkti, ko lieto, taču, ja vēlies, vari izmēģināt pāris mūsu meistaru pārbaudītus šampūnu variantus:

Taukaina galvas āda

Ja matus ir jāmazgā biežāk par 2 reizēm nedēļām, tad galvas ādu var uzskatīt par taukainu. Lai uzlabotu tās stāvokli un iegūtu normālu galvas ādu, iesakām:

 • Matu mazgāšanai neizmantot “treknus” produktus! Mēs nereti vēlamies matus palutināt ar šampūniem, kas pārbagāti ar eļļām, keratīnu un citām vielām, kaut patiesībā matiem
  tas nemaz nav nepieciešams. Rezultātā tiem tiek nodarīts vairāk slikta, nekā laba.
 • Matus mazgāt retāk!
 • Vienmēr kārtīgi izskalot matus, lai uz tiem un galvas ādas nepaliktu produktu pārpalikumi.
 • Nemazgāt matus karstā ūdenī!

Daži šampūni taukainiem matiem:

Sausa galvas galvas āda

Ja galvas āda ir sausa, niez un ir blaugznas, tad galvas ādu var uzskatīt par sausu. Lielākoties sausa galvas āda veidojas kā alerģiska reakcija. Lai sausu galvas ādu pārvērstu normālā, ieteicams:

 • Matu mazgāšanai izvēlēties vieglus šampūnus. Tas nozīmē – izvairies no spēcīgiem, dziļi attīrošiem šampūniem, kas galvas ādu sausina vēl vairāk.
 • Matus mazgāt pēc iespējas retāk, lai paspēj izveidoties tauku sekrēts. Kā norāda mūsu meistares, galvas dabīgais tauciņš ir labākais normālas galvas ādas restaurators.
 • Matu mazgāšanai lietot pavisam nedaudz šampūna.

Matu fejas Eva Stāmere un Ineta Lapka iesaka arī pāris šampūnus, kas būs piemēroti sausu matu īpašniekiem:

Alerģiska galvas āda

Ja galvas āda ir alerģiska, proti, tā ir sarkana, pleķaina un niez, profesionālā matu kosmētika vairs nebūs palīgs. Tādā gadījumā ieteicams vērsties pie trihologa, bet šampūnus un citus matu līdzekļus ir jāmeklē aptiekā.

Noderīgi zināt

 1. Matus ar šampūnu ieteicams mazgāt divas, nevis vienu reizi, ikreiz tos kārtīgi izskalojot. Pirmajā reizē šampūns noņem nosēdumus, kas palikuši no vides un matu kopšanas līdzekļiem, bet otrajā reizē patiešām kārtīgi attīra. Mazgājot matus divreiz, tie ilgāk būs tīri, lēnāk taukosies un iegūs veselīgāku izskatu.
 2. Šampūnu matu mazgāšanai ir jālieto nelielā daudzumā.
 3. Ar šampūnu mazgā tikai galvas ādus, nevis visus matus!

Noformēt Pirkumu